Wakacje z Panem BOGIEM

2011

26 czerwca – 1 lipca 2011 Lake George

3-9 lipca 2011 Londonderry, Vermont

26 czerwca – 1 lipca 2011 Lake George

3-9 lipca 2011 Londonderry, Vermont

Data: 26 czerwca – 1 lipca 2011

Miejsce: Lake George

36

uczestników

8

opiekunów

o. Waldemar Łątkowski

Temat

Eucharystia sakramentem jedności

W pamięci uczestników szczególnie utkwiły:

Inauguracyjna Eucharystia w kościele w Warrensburg, NY

Codzienna poranna gimnastyka i lekcje śpiewu (największym sukcesem okazała się piosenka „Hej, sokoły” odśpiewywana gromadnie pełną piersią)

Relaksujący rejs statkiem po wodach Lake George zakończony wspaniałym pokazem sztucznych ognii

Wycieczka do Natural Stone Bridge nad Cave

Dyskoteki rozpoczynane niezmiennie od piosenki „Sweet Carolina” prowadzone przez jedynego w swoim rodzaju DJ Dominika

Msza święta odprawiona w parku (przy dzwiękach „okolicznej kopary”)

„zielona noc” zakończona niecodzienną dekoracją podwórka i ułożeniem niekonwencjonalnej piramidy z krzeseł

Wielkie zawody sportowe w Stone Creek

Wyjazdy zbiorowe dzieci i młodzieży pod takim właśnie hasłem odbywają się od 5 lat dzięki. Organizowane są przez parafię pod wezwaniem św. Szczepana w Perth Amboy w stanie New Jersey.

Doszły do sutku dzięki pomysłowi i ogromnemu zaangażowaniu obecnego proboszcza ojca Waldemara Łątkowskiego. Taka forma wyjazdów zorganizowanych – pod opieką ojców redemptorystów – jest świetną alternatywą dla innych form wypoczynku oferowanych przez instytucje świeckie. Pod troskliwym okiem organizatorów (w tym roku grupę w Lake George, NY, prowadził ojciec Waldemar, a w Londonderry w Vermont – ojciec Łukasz Drożak) i opiekunów (często rodziców), dzieci doświadczają Boga poprzez zabawę i modlitwę, ruch na świeżym powietrzu i Eucharystie. Uczą się wrażliwości i otwartości na drugiego człowieka, a często po prostu dobrych manier.
Tegoroczne „Wakacje z Panem Bogiem” są już miłym wspomnieniem, ale warto wziąć pod uwagę tę formę wypoczynku, planując wakacje dla dzieci w przyszłym roku. Dzieci, które chętnie uczestniczą co roku w tego typu wjazdach są najlepszym dowodem, że są one ważne i dobrze zorganizowane.

Na 22 października ojcowie redemptoryści zaplanowali spotkanie dotychczasowych uczestników i opiekunów „Wakacji z Panem Bogiem” oraz ich rodzin. Mamy nadzieję, że z radością na tym spotkaniu pojawią się ci, którzy doświadczyli wiele radości nie tylko poznając malownicze zakątki Lake George, Pocono czy Vermont, ale przede wszystkim mieli okazję być razem i analizować odpowiednio tematy poszczególnych obozów: 7 Sakramentów, 10 Przykazań, 7 Darów Ducha Świętego, 8 Błogosławieństw czy – jak w tym roku – skupić się na Eucharystii i Sakramencie Jedności. Są to zagadnienia cały czas aktualne nie tylko w aspekcie religijnym, ale przede wszystkim w  relacjach międzyludzkich.

Cieszymy się, że dzieci i młodzież mają taką możliwość, że chcą z niej korzystać. A chyba najbardziej cieszy to, że po tygodniowym pobycie razem rozstają się ze łzami w oczach i obiecują, że za rok przyjadą na następne spotkanie…

No cóż, a my dorośli przez tydzień jesteśmy w innym świecie i często powrót do rzeczywistości budzi wielką nostalgie i tęsknotę. Mamy jednak nadzieję, że ojcowie redemptoryści nie poprzestaną na dziele, które rozpoczęli, że będą je sukcesywnie kontynuować w przyszłości w oparciu o pomoc rodziców, którym takie wyjazdy przypominają okres dzieciństwa i młodości.

Więcej informacji o tej formie wypoczynku letniego dla dzieci oraz o wydarzeniach w parafii św. Szczepana w Perth Amboy, na stronie: www.st-stephens-church.com.

DOROTA JASTRZĘBSKI

Data: 3-9 lipca 2011

Miejsce: Londonderry, Vermount

43

uczestników

16

opiekunów

o. Waldemar Łątkowski, o. Łukasz Drożak

Temat

Dar Eucharystii

Niezapomniane wrażenia pozostały po:

Wycieczce do pobliskiego zakonu ojców benedyktynów i poznaniu ich gospodarstwa i życia codziennego wypełnionego modlitwą i pracą

Pieszej wędrowce po Hapgood Trial, Msza święta w plenerze i ulubiona przez najmłodszych zabawa w łowienie żabekJ

Pełnej poczucia humoru i osobistego zaangażowania incsenizacji wiersza J. Brzechwy pt.:”Rzepka” w wykonaniu opiekunów

Wycieczce do fabryki ceramiki i spotkaniu z artystą – panem Laserem

Codziennych Mszach św. odprawianych poza stanem Vermont, czasami w niecodziennych miejscach, m.in. na farmie, której właściciel od 20 lat nie chodził do kościoła, ale przyjął nas z otwartymi ramionami

Niezwykle gościnnych właścicielach ośrodka: Lori i Kenny