Wakacje z Panem BOGIEM

2018

1 – 7 lipca

Data 1-7- lipca 2018 roku

Miejsce: YMCA Silver Bay, NY

118

uczestników

20

opiekunów

o. Łukasz Drożak, o. Waldemar Łątkowski

Temat

Biblia księga życia

 

Wspomnienia, których nie zatrze czas:

Wyjątkowym gościem był Arcybiskup Wacław Depo metropolita częstochowski, jego sekretarz ks. Mariusz Trojanowski oraz ks. Marian Kokorzycki. W pamięci wszystkich pozostanie uroczysta Msza święta z okazji 25-lecia ślubów zakonnych o. Waldemara. Przepiękna sceneria jeziora, szacowni koncelebranci i radosna okazja sprawiły, że ta Eucharystia zapisała się w pamięci wszystkich uczestników.

Kolejnym gościem był ks.Paweł Dziatkiewicz -salezjanin przez wiele lat pracujący w Afryce. Jego barwne opowieści o radościach i trudach posługi misjonarskiej budziły wielkie zainteresowanie a zapoczątkowana przez niego akcja „10 minut z Pismem Świętym “okazała się trafna i potrzebna

Zgodnie z zasadą „w zdrowym ciele, zdrowy duch” każdą wolną chwilę spędzano na uprawianiu sportu, opiekunowie też nie stronili od sportowej rywalizacji

Wprowadzono też w życie inną zasadę: „do tańca i do różańca” – taniec belgijki był trenowany, doskonalony i wreszcie w ostatni dzień doprowadzony do perfekcji

Gra w kalambury dostarczała wszystkim wiele radości. Grupa męska o.Waldemara i grupa żeńska pani Kasi zacięcie rywalizowały o palmę pierwszeństwa. Wynik pozostał „nierozstrzygnięty” pomimo, że wygrali Panowie

Czas przeznaczony na rozrywkę, zabawę i wypoczynek spędzano grając w piłkę nożną, pływając w jeziorze, wędrując w góry.

Summer Camp – Wakacje z Panem Bogiem 2018

7 lipca zakończyliśmy szesnaste już Wakacje z Panem Bogiem

organizowane od lat przez ojców Redemptorystów z parafii św. Jana Pawła II w Perth Amboy, NJ, na czele z ojcem proboszczem Waldemarem Łątkowskim i przy nieocenionym wsparciu i zaangażowaniu pani Kasi Pawki, dyrektorki Polskiej Szkoły Dokształcającej im. Aleksandra Janta-Połczyńskiego w Lakewood. To właśnie ona kilkanaście lat temu zamarzyła o zorganizowaniu w USA wakacyjnych oazowych rekolekcji, jakie przeżywała jako nastolatka z Ruchem Światło – Życie w Polsce. Jako pedagog i mama trójki dzieci pragnęła, aby polonijne dzieci i młodzież z katolickich domów mogły w wartościowy sposób spędzać kilka dni swoich letnich wakacji. Marzenia te udało się zrealizować dzięki zaangażowaniu i odwadze ojca Waldemara Łątkowskiego. I tak, od kilkunastu już lat wyjeżdżają z polonijną młodzieżą i dziećmi na tygodniowe Wakacje z Panem Bogiem.

 

 

Od kilku lat spotykamy się nad malowniczym Lake George w górach Adirondack. Ośrodek YMCA w Silver  Bay zapewnia nam wszystko co potrzebne, aby wakacyjny turnus upłynął jak najlepiej. Mamy do dyspozycji dwuosobowe pokoje, wspaniale zaopatrzoną stołówkę, sale konferencyjne, salę gimnastyczną ze ścianką wspinaczkową, boiska, miejsce specjalnie przygotowane na ognisko, strzeżoną plażę i oczywiście bezcenne, piękne widoki: góry i jezioro, od którego ciężko oderwać wzrok.

Tegoroczny camp upłynął nam pod hasłem „Pismo Święte”. Rozważaliśmy powołanie apostołów oraz ewangeliczne przypowieści: O dobrym pasterzu i zagubionej owcy, O siewcy, O miłosiernym Samarytaninie. Każdy dzień, w tym roku wyjątkowo upalny, rozpoczynaliśmy poranną gimnastyką i krótką modlitwą. Po śniadaniu odbywały się spotkania tematyczne w odpowiednio podzielonych grupach wiekowych.

Tegoroczni uczestnicy Wakacji z Panem Bogiem to dzieci od lat dwóch do młodzieży w wieku lat szesnastu. Każda z  grup, pod opieką swoich opiekunów oraz ojca Waldemara i ojca Łukasza, każdego dnia oprócz spotkań w grupie uczestniczyła w Eucharystii, w wyprawie na plażę bądź w góry, rozgrywaliśmy mecze piłki nożnej i siatkówki, wzięliśmy udział w paradzie zorganizowanej przez pracowników YMCA z okazji święta 4 lipca, były ogniska i dyskoteki. Tradycyjnie przeprowadziliśmy konkurs czystości pokoi, który tak naprawdę ma na celu zachęcenie młodych ludzi do dbania o porządek w swoim otoczeniu. Liczymy, że po powrocie do domu, zostanie w niektórych nawyk zaściełania swojego łóżka i pilnowania porządku.

Podczas Wakacji z Panem Bogiem chcemy też uwrażliwiać naszych uczestników na drugiego człowieka, na jego potrzebę bycia zauważonym. Stąd tradycyjne losowanie swojego „cichego przyjaciela”, o którego dbamy przez cały tydzień, pamiętając o nim w modlitwie czy robiąc mu małe, przyjemne niespodzianki każdego dnia campu.

Każdy poprzedni camp pozostawił na pewno w sercach i pamięci uczestników coś wyjątkowego. Liczymy, że tak było i tym razem. Tegoroczne Wakacje z Panem Bogiem były wyjątkowe ze względu na wizytę niecodziennego gościa. We wtorkowy wieczór pojawił się na modlitwie kończącej dzień arcybiskup Wacław Depo, metropolita  częstochowski. Arcybiskup celebrował środową Mszę Świętą w plenerze, wygłosił kazanie, a po Mszy odpowiadał na pytania dzieci i wspominał swoją młodość. Było to bardzo sympatyczne spotkanie i jednocześnie niesamowite przeżycie.

Tydzień szybko minął, a zapytani o wrażenia uczestnicy tak komentowali swój pobyt: Dlaczego camp trwa tylko tydzień?! (Jakub,IV kl), dziewięcioletni Maciek stwierdził, że jest mu smutno, że musi czekać cały rok, żeby przyjechać na kolejny camp, czternastoletni Adam, który na Wakacje z Panem Bogiem przyjechał pierwszy raz, za namową swoich przyjaciół z Nowego Jorku żałował, że tak późno zdecydował się dołączyć do uczestników obozu, twierdzi, że będzie odtąd przyjeżdżać na campy co roku, do osiemnastego roku życia. Moja prawie szesnastoletnia córka w drodze powrotnej do domu miała łzy w oczach mówiąc, że już tęskni za swoimi polskimi przyjaciółmi. Stwierdziła, że polska młodzież jest zupełnie inna niż ta, z którą spotyka się na co dzień w szkole. Ci młodzi ludzie tworzyli naprawdę zgraną grupę, która czeka cały rok, żeby w tym gronie spędzić wspólnie kolejny lipcowy tydzień w 2019 roku. Wielu z nich przyjeżdża na camp od lat, a nam, opiekunom i organizatorom obozu, raduje się serce widząc młodzież, która rośnie razem z campem. Dla wielu z nas, Wakacje z Panem Bogiem stały się już tradycją, nieodzownym punktem każdych wakacji.

Dziękujemy organizatorom, którzy cały rok planują i pracują nad tym, aby ten jeden tydzień mógł odbyć się bez żadnych zakłóceń i przykrych niespodzianek. Dziękujemy też siostrom zakonnym ze zgromadzenia Sióstr Służebniczek Starowiejskich, które dołączyły do nas i wnoszą bardzo dużo dobrego do naszej wspólnoty wakacyjnej. Zachęcamy polonijnych rodziców, aby dołączyli do nas, aby wybrali się na Wakacje z Panem Bogiem wraz ze swoimi dziećmi.

Zapraszamy!

Małgorzata Skrodzki

„Wakacje z Panem Bogiem” z udziałem abp. Wacława Depo

Jak co roku, już po raz jedenasty w dniach od pierwszego do siódmego lipca odbyły Wakacje z Panem Bogiem organizowane przez Parafię św. Jana Pawła II w Perth Amboy, NJ na czele z o. Waldemarem Łątkowskim.

Wakacje z Panem Bogiem to czas spędzony w ośrodku YMCA, w malowniczym Silver Bay, NY nad Lake George. Otoczenie prześliczne. Najbardziej doceniane przez osoby, które mieszkają w zatłoczonych miastach takich jak Nowy Jork. Uczestniczyło 120 dzieci. Najmłodsza uczestniczka miała 2 latka. Była z mamą i rodzeństwem. Jak widać człowiek najlepiej odpoczywa na łonie natury w towarzystwie drugich osób.

Tematem przewodnim tegorocznych wakacji z Panem Bogiem było Pismo Święte. Podzieleni na sześć grup spotykaliśmy się na półtoragodzinnej katechezie w godzinach przedpołudniowych. Omawiając cztery ewangelię szczególną uwagę zwróciliśmy na powołanie uczniów u św. Jana, przypowieść o siewcy u św. Marka, przypowieść o Miłosiernym Samarytaninie u św. Łukasza oraz o zabłąkanej owcy u św. Mateusza. Blok dopołudniowy wieńczyła wspólna eucharystia.

W poniedziałek naszym gościem był ks. Paweł Dziadkiewicz SDB, który wygłosił słowo Boże w czasie poniedziałkowej eucharystii. Kapłan podkreślał, że Pismo Święte jest słowem życia, które ma moc, aby każde życie ludzkie umieć zbudować na skale. Słowo Boże daje siłę, aby dokonywać dobrych wyborów i mądrze żyć. Popołudniu miało miejsce nabożeństwo w czasie, którego każdy uczestnik otrzymał kopię czterech ewangelii. Młodsze dzieci otrzymały kolorowy mały katechizm. Wszyscy byli zachęceni do odnoszenia się do Pisma św. z szacunkiem i modlitewnego czytania, Słowo Życia mogło wydać jak największe owoce, jak to ziarno wrzucone w najżyźniejszą glebę z przypowieści o siewcy. Aby każdy z uczestników wydał jak najobfitsze owoce.

Blok popołudniowy najczęściej był spędzany bardzo aktywnie na łonie przyrody. Ulubionym zajęciem w te upalne dni było pływanie w Lake George, opalanie się na plaży, zabawa w piasku przez najmłodszych i wszystko co przynosiło choć chwilowe ochłodzenie. Miały również miejsce podchody w których zadania były związane z poszczególnymi przypowieściami. Na końcu uczestnicy mieli za zadanie odnaleźć zagubioną owce jak Dobry Pasterz.

4 lipca zaszczycił nas swoją obecnością ks. Arcybiskup Wacław Depo, metropolita częstochowski z Polski. Wraz ze swoim księdzem sekretarzem oraz księdzem z parafii w Lakewood przewodniczyli oni eucharystii, która wyjątkowo miała miejsce na polanie niedaleko jeziora. Po zakończeniu eucharystii, Ksiądz Arcybiskup przeprowadził dialog z dziećmi i młodzieżą, gdzie mieli okazje zadawać różne pytania. Uważam, że możliwość uczestnictwa we Mszy św. polowej pomogła wszystkim zgłębić prawdę o Bogu, który jest wszechobecny, a nie tylko zamknięty w czterech ścianach kościoła. Eucharystia łączy niebo z ziemią.

Dzieciom najbardziej podobało się spędzanie czasu nad jeziorem w gronie rówieśników. Mogliśmy doświadczyć jak wielki wpływ na zachowanie poszczególnych jednostek miała grupa. Czas wakacji był nie tylko odskokiem od szarej codzienności, ale przede wszystkim był to czas modlitwy, spotkania z drugim człowiekiem i z Panem Bogiem dlatego są to wakacje z Panem Bogiem. Poprzez piękno natury, radość z bycia z drugim człowiekiem i modlitwę pragnęliśmy ukazać dobroć i piękno Boga, którego pozostawił nam Pan Jezus właśnie w Piśmie św. Pozostałe miłe wspomnienia uwieńczone na zdjęciu i niezapomniane przeżycia zakodowane w sercu każdego z uczestników.

Informacje i foto przesłała: s. Boguslawa Baginska- siostra służebniczka